برآورد قیمت تمام شده محصولات

///برآورد قیمت تمام شده محصولات

برآورد قیمت تمام شده محصولات

بطور کلی، کلیه‌ی هزینه‌های تمام شده جهت بکارگیری سیستم‌های جداساز لرزه‌ای لغزنده‌ی اصطکاکی در یک ساختمان و یا یک سازه‌ی مشخص را می‌توان به سه بخش عمده و اصلی تقسیم کرد:

  1. هزینه‌های مرتبط با تحلیل و طراحی تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای برای سازه‌ی مورد نظر
  2. هزینه‌های مرتبط با ساخت و تولید تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای
  3. هزینه‌های مرتبط با نصب و اجرای تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای در سازه‌ی مورد نظر

برآورد هزینه‌های تمام شده‌ی کل جهت بکارگیری سیستم‌های جداساز لرزه‌ای در یک سازه و یا در یک ساختمان بطور مستقیم به مراحل سه گانه‌ی فوق وابسته بوده که هر یک از این مراحل نیز خود به پارامترهای تأثیرگذار دیگری وابسته است. به عنوان مثال در حوزه‌ی مرتبط با تحلیل و طراحی تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای برای یک ساختمان، متراژ بنا و تعداد تکیه‌گاه‌های ساختمان در برآورد هزینه‌ی تمام شده این بخش بسیار مؤثر است. در حوزه‌ی مرتبط با ساخت و تولید تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای تعداد، ابعاد، اندازه و میزان مواد و مصالح مصرفی برای هر طرح بهسازی بر اساس ویژه‌گی‌های سازه (تعداد تکیه‌گاه‌های سازه، بار مرده و زنده سازه، تعداد المانهای سازه‌ای و غیرسازه‌ای و ….)، سطح ‌خطر لرزه‌ای ساختگاه و اهداف طراحی (پریود ارتعاشی سیستم جداشده‌ی لرزه‌ای، اهداف عملکردی سازه و …) در هر سازه متفاوت است که این موضوع در برآورد هزینه‌ی تمام شده آن بطور قابل‌توجهی مؤثر است. در حوزه‌ی مرتبط با نصب و اجرای تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای، با توجه به شرایط، محدودیت‌ها و الزامات موجود و همچنین تجهیزات مورد نیاز جهت نصب و اجرا مانند جک زدن، تخریب (برش ستون‌ها در ساختمان‌های موجود)، اجرای گپ (گودبرداری خاک اطراف ساختمان و طراحی و اجرای دیوار حائل (در صورت نیاز)) و نصب جداساز‌ها در برآورد هزینه‌ی تمام شده این بخش بسیار مؤثر است.

در اینجا به عنوان مثال هزینه تمام شده جهت ساخت و تولید تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای لغزنده‌ی اصطکاکی برای طرح بدست آمده از طراحی آنها برای پل تقاطع بزرگراه کردستان-خیابان ملاصدرا واقع در شهر تهران ارائه می‌شود. قیمت‌های ارائه شده در پایین در بر گریرنده‌ی کل هزینه‌ها، شامل هزینه‌های تحلیل و طراحی، تولید و نصب نیز می‌شود. در این پروژه  تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای لغزنده‌ای اصطکاکی برای سطح خطر لرزه‌ای با شتاب مبنای طرح ۰.۳۵g به منظور دستیابی به پریود ارتعاشی لرزه‌ای در حدود ۲.۲ ثانیه طراحی شدند. هدف عملکردی برای سازه‌ی پل، باقی ماندن روسازه و زیرسازه‌ی پل در محدوده‌ی رفتار الاستیک تعیین شد. در این پروژه از ۱۰۸ تکیه‌گاه جداساز لرزه‌ای لغزنده‌ی اصطکاکی استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که هزینه‌های ارائه شده در پایین با توجه به اهداف طراحی، شرایط و محدودیت‌های هر پروژه می‌تواند تا ۲۰%± متغیر باشد. همچنین این قیمت‌گذاری بر اساس هزینه‌های جاری در نیمه‌ی دوم سال ۱۳۹۷ شمسی ارائه شده و معتبر است.

با توجه به این موضوع که بارهای مرده و زنده‌ی طراحی در ساختمان‌های معمولی به مراتب کمتر از بارهای مرده و زنده‌ی طراحی در پل‌های بزرگراهی است، می‌توان پیش‌بینی کرد که کل هزینه‌ی تمام شده جهت ساخت و تولید تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای لغزنده‌ی اصطکاکی در ساختمان‌های معمولی به مراتب کمتر از مقادیر ارائه شده در جدول زیر خواهد شد.

قیمت تمام شده کل برای یک پروژه با ۱۰۸ تکیه‌گاه جداساز لرزه‌ای لغزنده‌ی اصطکاکی (تومان)

قیمت تمام شده واحد برای هر یک از تکیه‌گاه‌های جداساز لرزه‌ای لغزنده اصطکاکی (تومان)

۱۲.۴۲۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۱۵.۰۰۰.۰۰۰

نمونه اول (تیپ ۱)

SFP

۵.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۵۰.۰۰۰.۰۰۰

نمونه دوم (تیپ ۲)

۱۳.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۲۴.۰۰۰.۰۰۰

نمونه اول (تیپ ۱)

TFP

۸.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۷۵.۰۰۰.۰۰۰

نمونه دوم (تیپ ۲)

توسط |۱۳۹۷/۱۰/۲۶ ۱۲:۳۳:۴۹دی ۲۲ام, ۱۳۹۷|برآورد هزینه, محصولات|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه